Sakulini

Blog o všem i o ničem, ale pro všechny!!!



Novinky

Kalendář

Počítadlo

TOPlist

Texty

Bacha na dnešek!!!

Třináctku ne!!
Určitě si v pátek při pohledu do kalendáře s provokativní třináctkou povzdechneš,jaké trable tě asi dnes čekají. U někoho ale překrčuje pověrčivost všechny meze. Ve světě třeba existují hotely, které nemají pokoje číslo 13, některým chybí dokonce celé třinácté patro. Buď je pověrčívý majitel, nebo hosté bydlet na třináctce striktně odmítali, tak ji prostě zrušil. Dokonce i psychiatrie má vlastní lékařský název pro fobii ze třináctky - triskaidekaphobia. Z pověr o pátku třináctého těží i řada hororů a thrillerů - namátkou třeba stejnojmenný Pátek třínáctého, parodie Scary Movie atd. Letos padlo tohle osudné datum na duben. Že pátek třináctého se pojí smůlou, určitě víš,ale proč??? Výkladů je celá řada,ale o tom už jindy. Ale jinak se jedná o úplně normální pátek, o jehož významu se dovíte, když kliknete na "zobrazit celé"
> Pátek je též název obce v okrese Nymburk a části obce Peruc v okrese Louny
> Pátek je označením pro pátý den v týdnu (odtud i jeho název). Je posledním z pěti pracovních dní před víkendem.
> Pátek je významný pro islám, neboť je to den společné týdenní modlitby v mešitě.
> Pro křesťanství pátek dnem smrti Ježíše Krista, proto je to v mnoha církvích den pokání a postu. V byzantském ritu se zvlášť připomíná sv. Kříž.
> Pátek může být počítán i jako šestý den v týdnu, pokud neděli chápeme jako první, a nikoli jako poslední den v týdnu. Odtud pochází název ve středověké latině (feria sexta) a portugalštině (Sexta-feira).
> V klasické latině se pátek označoval jako Dies Veneris (Venušin den), z čehož vznikly názvy pátku ve většině románských jazyků (it. venerdì, špan. viernes, fr. vendredi apod.). Anglické Friday či německé Freitag pochází od jména germánské bohyně Freya (jinak psáno Frija), které byl tento den zasvěcen.
Poslední komentáře
14.04.2007 13:06:57: Tak to znám smiley Nikdy jsem nebyla tak vystresovana z pisemek jako spíše z nehlášených zkoušení na s...
14.04.2007 09:57:46: no tak oni nás s písemkama trápily i ve středu a ve čtvrtek :-( měli jsme tři písemky za sebou :-(...
14.04.2007 01:15:04: A za jedna, ne? smiley${1} Takhle při pátku vás trápit smiley${1}
13.04.2007 22:04:34: my sme dneska psaly písemku z matiky smiley${1}
 


ZaWeB