Sakulini

Blog o všem i o ničem, ale pro všechny!!!Novinky

Kalendář

Počítadlo

TOPlist

Programy

Ashampoo Magical Defrag

Jako aktivního uživatele počítače mě dokáže pořádně naštvat, když rychlost počítače není taková, jakou bych ji chtěla mít. Občas se stává, že po nějaké době klesá rychlost načítání souboru a celkově vyhledávání je pomalejší. Může za to způsob, jak se naše data ukládají na disk. Zápis probíhá jedním směrem a když jsme s místem u konce, začne počítač zapisovat data znova od začátku s využitím všech místeček, která nám tu zůstala po vymazání jiných souborů. Jenže místo po předchozím souboru nemusí být stejně veliké jako to, co potřebujeme pro instalaci nového souboru a když tedy místo nestačí, část aplikace se uloží o kousek dál. Jeden soubor můžeme mít rozkouskovaný po celém disku, když jej pak chceme načíst, musí být načteno několik různých úseků, což je v podstatě pomalejší. S tímto problémem si poradí defragmentace disku - základní součást Windows. Jenže i to má své mouchy.
Systém Windows seřadí soubory sice k sobě, ale nemanipuluje moc s jejich umístěním na disku. Tak se může stát, že máme soubory ze stejného adresáře někde na začátku, uprostřed a na konci disku. Takové přesunování by bylo časově náročné a zárověň zbytečné, protože uživatel získá jen milisekundy při otevírání programu a sám to ani nepozná. Defragmentace v systému Windows je skvělá věc, ale přináší s sebou jeden problém. Neřeší přesun souboru, pouze je uceluje, což vede k tomu, že mezi 2 ucelené soubory se "vsockuje" půlka jiného a mezi to další a další a další a končí to katastrofou:

Tak takto dopadl můj disk po kompresi dat. Defragmentace disku zde byla k ničemu, protože je navíc limitovaná místem. Byla jsem informovaná o prográmku Ashampoo Magical Defrag (stáhnout si jej můžete zde.
Jedná se o časově omezenou verzi, ale je možné sehnat trial klíč, který prodlouží užívání prográmku o 30 dní. Ashampoo MD běží na pozadí Vašeho počítače a vůbec jej nebrzdí, protože se spouští pouze tehdy, když je počítač v klidu (například při sledování filmu nebo když si odskočíte na WC). Zázraky se dějí, ale ne hned, k uklizení disku je třeba tak měsíc. Ale opravdu to stojí za to. Zase zde řešíme problém s defragmentací ve Winech, preferuje totiž jiné uspořádání souborů, takže když zrušíte Ashampoo MD a použijete klasickou defragmentaci, tak se můžete vrátit k původnímu stavu. ale můj disk po měsíci používání Ashampoo MD vypadá takto:

Rozdíly tedy jsou a Ashampoo MD mohu jedině doporučit. Nesmím opomenout ani docela slušnou grafiku a přehled o tom, kolik souborů bylo přemístěno.
Však vyzkoušejte sami a dejte mi info, jak jste byli spokojeni :-)
Žádné komentáře
 


ZaWeB