Sakulini

Blog o všem i o ničem, ale pro všechny!!!Novinky

Kalendář

Počítadlo

TOPlist

Články

Vědci izolovali bílkovinnou sekvenci z tyrannosaura

Washington 12. dubna (ČTK) - Američtí vědci získali aminokyselinovou sekvenci z bílkoviny extrahované ze zkamenělé stehenní kosti masožravého dinosaura tyrannosaura starého 68 milionů let. Je to poprvé, co se to podařilo u tak starého organického materiálu. Napsal to v posledním čísle, jež vyjde tento pátek, časopis Science.
Zdroj: sms.cz
Získané aminokyseliny jsou podobné genetickému materiálu současné drůbeže. Toto zjištění podporuje teorii, podle níž jsou dinosauři a ptáci vývojově příbuzní, zdůraznil John Asara, profesor patologie na lékařské fakultě Harvardovy univerzity, který výzkum vedl.
Asara musel vyčistit kostní extrakt, který po odstranění minerálů zůstal jako hnědý prášek. Poté jej drtil na malé části bílkoviny. Nakonec získal sedm oddělených řetězců aminokyselin, u pěti z nich šlo o část kolagenu, vláknité pojivové tkáně obsažené v kostech. Ty pak srovnával s kolagenovými vzorky živých zvířat. Většina odpovídala kolagenu získanému z kuřat, zatímco některé se shodovaly s kolagenem obojživelníků.
"Zmíněná podobnost s drůbeží není překvapivá vzhledem k podobnostem mezi současnými ptáky a dinosaury," poznamenala paleontoložka z univerzity v Severní Karolíně Mary Schweitzerová. Právě ona v roce 2005 oznámila, že získala úlomky organického materiálu ze zkamenělé stehenní kosti tyrannosaura, objeveného o dva roky dříve v Hell Creeku ve státě Montana - oblasti bohaté na zkameněliny dávných živočichů.
"Celá staletí se věřilo, že fosilizace ničí veškerý původní materiál," připomněla badatelka dosavadní teorie, že organická tkáň nemůže přežít tak dlouhou dobu.
Získaná informace pomůže vědcům posunout kupředu vědomosti o evoluci dinosaurů i jejich spojení s jinými druhy. Výzkum pomůže lépe porozumět i tomu, jak se organické molekuly s časem zachovávají nebo naopak chátrají. To může mít také významný dopad v medicíně pro léčbu nemocí, soudí Schweitzerová.
Žádné komentáře
 


ZaWeB