Sakulini

Blog o všem i o ničem, ale pro všechny!!!Novinky

Kalendář

Počítadlo

TOPlist

Články

Příjde jaro?

Praha 20. března (ČTK) - Astronomické jaro letos nastane ve středu 21. března v 01:07 středoevropského času. Slunce vstoupí do znamení Berana a stane přesně nad rovníkem. Nastává jarní rovnodennost. "Den bude stejné dlouhý jako noc a dále se bude prodlužovat," vysvětluje Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
Zdroj: sms.cz
Astronomické jaro nemusí vždy začínat ve stejný den. Někdy je to 20. března. Mohou za to přestupné roky. Podstatné ale je, že se ve středu Slunce opět vrátí na severní polokouli a den se bude prodlužovat až do letního slunovratu, kdy bude dvakrát delší než noc.
Slunovrat nastane 21. června v 19:08. Je to okamžik, kdy Slunce dosáhne obratníku Raka a začne se opět vracet k rovníku. Dosáhne ho 23. září v 10:52. To už bude den opět stejně dlouhý jako noc a bude se až do 22. prosince 07:08 dál krátit. V té době dosáhne Slunce obratníku Kozoroha. Pak se začne roční cyklus znovu opakovat, Slunce se bude opět vracet k rovníku a den prodlužovat.
25. března ve 02:00 začíná letní čas. Znamená to, že bude třeba v tu dobu posunout hodinky o hodinu dopředu na 03:00 středoevropského letního času. Noc z 25. na 26. března bude tedy o hodinu kratší.
Žádné komentáře
 


ZaWeB