Sakulini

Blog o všem i o ničem, ale pro všechny!!!Novinky

Kalendář

Počítadlo

TOPlist

Články

Podle vědců umějí krysy poznat, zda stačí na zadaný úkol

Washington 9. března (ČTK) - Krysy umějí rozeznat své vlastní schopnosti a vyhnout se tak úkolům, které se jim zdají příliš těžké. Takovou schopnost dosud lidé znali u primátů, zřejmě ji však v určité formě mají i nižší živočiši. K těmto závěrům došli američtí vědci, kteří své závěry zveřejnili v odborném magazínu Current Biology.


Zdroj: sms.cz
Psychologové Allison Footeová a Jonathon Crystal z Georgijské univerzity cvičili osm krys nejprve na rozlišování délky dvou tónů - kratšího v trvání dvou až 3,6 vteřiny a delšího v trvání 4,4 až osmi vteřin. Krysy měly poté stisknout příslušný knoflík - jeden pro dlouhý tón, druhý pro krátký. Při správné odpovědi dostaly žrádlo, při špatné nic.
Takto vycvičené krysy pak byly převedeny do druhé fáze testu, kdy se délka tónů mnohdy lišila jen minimálně. Změnila se také pravidla: když krysy rozhodly správně, dostaly hromadu nejoblíbenějšího žrádla, v opačném případě nic, ale když se rozhodly vůbec nesoutěžit, dostaly malou dávku obvyklého žrádla. Krysy se brzy naučily se hry účastnit jen tehdy, když délku tónů jasně rozlišovaly. Pokud byly tóny v oblasti těžko rozlišitelné, zda jsou krátké či dlouhé, krysy se rozhodovaly raději pro malou, ale jistou porci žrádla a "nesoutěžily".
Prokázaly tak, že jsou schopny zhodnotit své vlastní vědění a schopnosti a odpovídajícím způsobem jednat, vyvozují vědci. Nevylučují přitom, že tyto schopnosti mohou mít i jiné živočišné druhy než hlodavci. "Tento druh výzkumu může změnit nejen naše poznatky, ale i způsob lidského uvažování o inteligenčních schopnostech zvířat," zdůrazňují Crystal a Footeová
Žádné komentáře
 


ZaWeB