Sakulini

Blog o všem i o ničem, ale pro všechny!!!Novinky

Kalendář

Počítadlo

TOPlist

Články

Největší hlavonožec skončí asi v troubě

Wellington 23. března (ČTK) - Zřejmě největší hlavonožec, jaký kdy byl na světě uloven, skončí pravděpodobně v mikrovlnné troubě. Experti chtějí téměř půltunového živočicha rozmrazit, kdyby ho ale jen tak nechali ležet při pokojové teplotě, trvalo by rozmrzání dlouhou dobu a tělo by začalo hnít, uvedla agentura AP.
Zdroj: sms.cz
Obrovský kalmar Hamiltonův (Mesonychoteuthis hamiltoni), který náhodou skončil v únoru v síti novozélandských rybářů v antarktických vodách, spočívá nyní v národním muzeu Nového Zélandu Te Papa Tongarewa. Kvůli uchování v původním stavu byl živočich vážící 495 kilogramů a dlouhý deset metrů zmražen.
Experti chtějí nyní zahájit studium hlavonožce a potřebují, aby rozmrzl. Nejlepším prostředkem k tomu by měla podle nich být obrovská mikrovlnná trouba.
Kdyby totiž kalmar rozmrzal přirozeně při pokojové teplotě, trval by proces řadu dní, během nichž by tělo začalo zvnějšku hnít, zatímco jeho jádro by zůstávalo zmražené.
"Existují jisté ekvivalenty běžné mikrovlnné trouby, které se používají v průmyslu, kupříkladu k úpravě dřeva, a to by pro nás bylo zřejmě to pravé," podotkl jeden z odborníků Steve O'Shea.
Obrovští kalmaři patří k nejzáhadnějším tvorům z hlubin oceánů. Odhaduje se, že dorůstají délky až 14 metrů. Vědci však stále nevědí, do jaké velikosti jsou schopni dorůst ani jakého věku se dožívají.
Poslední komentáře
05.04.2007 23:21:53: A proč nechytí Architeuthis dux:P
 


ZaWeB