Sakulini

Blog o všem i o ničem, ale pro všechny!!!Novinky

Kalendář

Počítadlo

TOPlist

Články

Mírná zima zmenšila arktické ledovce, oznámili němečtí vědci

Berlín 29. března (ČTK) - Letošní mírná zima zanechala stopy také v ledovcích kolem severního pólu. Nezvykle vysoké teploty v jinak mrazivé Arktidě zabránily vytvoření většího množství mořského ledu, který má důležitou roli při tlumení klimatických změn. Letošní úbytek plovoucích ledovců je mimořádně zřetelný, uvedli vědci ústavu pro polární a mořský výzkum v německém Bremerhavenu.

Zdroj: sms.cz
Odborníci ústavu letos v březnu jako každoročně sledovali po dva týdny stav zalednění v severských oblastech. "Letos jsme museli letadla využívat až na krajní meze jejich doletu, abychom nasbírali dost dat o ledových podmínkách," řekl podle agentury DPA Jörg Hartmann z bremerhavenského ústavu.
V minulých letech zamrzlé fjordy byly letos bez ledu. Normálně byly ve sledovaných oblastech v březnu naměřeny teploty od minus deseti do minus 12 stupňů Celsia, letos to nezřídka byly teploty až plus pět stupňů s deštěm. "Studuji Arktidu už 15 let, ale něco takového jsem zatím nezažil," podotkl Hartmann. Arktické plovoucí ledovce mají důležitou roli pro klima Evropy. Ústupem ledovců více na sever a zmenšováním jejich plochy se v posledních letech stále méně sluneční energie odráží zpátky do vesmíru. Důsledkem je rostoucí teplota. V nejnovější studii OSN o klimatu je oteplování Arktidy označováno za jeden z nejvýznamnějších důkazů probíhajících globálních klimatických změn.
Žádné komentáře
 


ZaWeB